Gebruik dooddoeners als ingang naar jezelf!
Ik dacht dat de emotieleer nieuw was… maar daar ging ik de mist in. De waarheid is overal te vinden, zelfs in clichés:
- Tel je zegeningen
- Is je glas halfleeg of halfvol?
Ouwe koek? Ja zeker! Maar wel eentje die inslaat als een bom als we ‘m in een nieuw jasje hangen.
Cliché’s in nieuwe jas
Dat doen we eigenlijk in de emotieleer. We geven clichés een nieuwe jas zodat ineens het kwartje valt.
Daar waar het leven ingewikkeld wordt, spelen emoties flink op. Spanning, stress, woede, verdriet, walging… allemaal emoties die flink invloed hebben op ons dagelijkse leven.
Stel, je hebt er tabak van en je maakt een afspraak bij de EmotieGids… Je vertelt dat je uitgeput bent, dat je ’s avonds alleen nog maar de elektrische deken kunt aanzetten en doodmoe in bed valt…

En stel, ik zou dan zeggen: Oke, stel je voor dat je ontspannen in je bed ligt, ingerold in je warme donzige dekbed, een heerlijk kussen onder je hoofd, je lijf zakt weg in het dikke matras… wat merk je dan nu aan je lichaam?
Van hoofd naar lichaam
Waarschijnlijk voel je een pietsie ontspanning… Alles in je wordt een beetje zachter, losser. En als we daar nog wat langer bij blijven, komen je tollende gedachten langzaam tot rust.
Er is dan niets in je buitenwereld veranderd: je bent nog steeds in gesprek met mij, je zit op dezelfde stoel voor je beeldscherm maar je hebt je aandacht verlegd, van de spanning in je hoofd naar de ontspanning in je lijf.
Je concentreert je niet meer op je gedachten maar op je lichaam of beter gezegd, je verlegt je aandacht naar de realiteit van dit moment. Want het lichaam is altijd in het hier en nu.
Realiteit
Wat is dat eigenlijk, de realiteit?
Wiki zegt het als volgt: Werkelijkheid of realiteit is het geheel van het feitelijk bestaande, in tegenstelling tot het denkbeeldige.
Dus wat er ook tussen onze oren gebeurt, hoe reëel ook: het zit in ons hoofd en is dus denkbeeldig. Gedachten gaan altijd over het verleden of de toekomst.

Dat geeft niet, maar het zenuwstelsel reageert op die stroom van gedachten.
Bij zorgelijke gedachten en stress slaat het direct om naar de overlevingsmodus: Gevaar! Stress! Spanning! Direct gaan er allerlei biologische processen in werking om het lijf klaar te maken voor actie.
Emotiegroep Angst
Wat gebeurt er als je in de overlevingsmodus schiet?
Op de emotionele laag wordt emotiegroep Angst actief. Dat geeft hoofdpijn, spanning in je nek en schouders, rugpijn, buikpijn, verkrampte kaken, slecht slapen, …
Stress levert flink wat bijwerkingen op die biologisch heel functioneel zijn, maar als die spanning niet afgevoerd wordt, dan slaat zich dat op in je lijf. Dat willen we niet.
Vrees niet, er is iets aan te doen. Er is zelfs véél aan te doen!
Ik begin met deze drie:
- Gebruik de kracht van je koppie: haal prettige, mooie en fijne beelden voor ogen zodat er een seintje naar je zenuwstelsel gaat: Het is veilig hier, ontspan maar..
Soms moeten we onszelf een beetje helpen en dat signaal bewust afgeven. Hoeven we niet moeilijk over te doen of in waarom-vragen te schieten. Je kunt simpelweg leuke gedachten kiezen. Dat werkt, punt - Breng je aandacht naar het lichaam. Dit lukt niet meteen als de stress opgelopen is: wrijf dan even hard over je armen of benen, totdat het gaat tintelen. Tel hoeveel seconden het duurt voor de tinteling weg is. Schakel dan over op punt 1 en kies iets leuks om aan te denken.
- Kijk naar wat er wél goed is op dit moment. Dat vraagt om actief zoeken! Je ligt bijvoorbeeld in bed te piekeren. Zoek dan naar wat er wél klopt: Je hebt het lekker warm, je buik is gevuld, je kunt je oren te strelen met mooie muziek, je kussen ligt precies goed in je nek, misschien heb je iets moois aan de muur hangen om naar te kijken, …
Je zorgen doornemen voor het slapengaan, gaat niet helpen. Je kunt ze ook niet oplossen op dat moment … Dus ga actief op zoek naar je zegeningen en parkeer je zorgen voor nu. Tel je zegeningen. Morgen weer een nieuwe dag.
Rust
Het maakt niet uit welke van de drie je kiest, zolang je je aandacht maar wegtrekt van je gedachten. Het doel is om je hoofd tot rust laten komen. Net als in een glas water, waarin het zand vanzelf naar de bodem zakt als je ophoudt met schudden. Nog zo’n cliché
We hebben verschillende lagen in onszelf: de laag van het brein is er voor praktisch gebruik. Als tweede hebben we de emotionele laag; die houdt ons in check of wat er op de laag van het brein gebeurt, allemaal wel klopt met wie je bent. En een fysieke laag: het lichaam waarin je de emoties als sensaties ervaart.
Om het geheel af te maken hebben we nog de mystieke laag: het bewustzijn, daar waar het werkelijke leven zich afspeelt. Dit is de laag waaruit onze briljante ideeën ontspruiten, waar je innerlijke weten huist, waar alles is geaccepteerd, waar alles en iedereen met elkaar in verbinding is… Dit is de laag van liefde, wat wij van nature zijn.
Dit gereedschap is ons aangeboren. Gebruik de verschillende lagen zoals ze bedoeld zijn en je krijgt rust en levenslust. Je ontspant én je houdt energie over!
Af en toe een oud cliché oppoetsen is best een goed idee. Weet jij nog welke je oma vaak gebruikte?
Lukt het niet goed ondanks de tips?
Als je liever samen aan de slag gaat, maak dan een afspraak met de groene knop. Ik vertel je hoe je je emotionele laag gebruikt en we oefenen er meteen mee Instant rust en ontspanning!
Ontdek wat je emoties je willen zeggen!
Weet je welkom, ook voor een enkele sessie.

Emoties zijn je gids naar flow, rust en levenslust
Schrijf je in voor de nieuwsbrief en creëer het leven waarvoor je hier bent.
De ervaringen van eventuele mensen uit mijn artikelen zijn gebaseerd op wat ik tegenkom in de sessies of in het leven. De namen zijn fictief en enige overeenkomst met personen berust op louter toeval.